History of Hallmark Symposium

Fall 1983
Cover, Alan
Gangel, Richard
Hamil, Tim
McMillan, James
Muller, John
Sullivan, Fon

Spring 1984
Barsotti, Charles
Fletcher, Vivienne
Frinta, Dagmar
Garlan, Judy
Glaser, Milton
Meggs, Philip
Trousdell, Don
Wald, Carol

Fall 1984
Arisman, Marshall
Dorfsman, Lou
Heller, Steven
Hoglund, Rudi
Mattleson, Marvin
Paine, Howard
Woodard, Fred

Spring 1985
Bauman, Mary K
Grace, Alexa
Hopkins, Will
Vanderbyl, Michael
Weaver, Robert
Wilson, Galian

Fall 1985
Booth-Clibborn, Edward
Danne, Richard
Fasolino, Teresa
Bernard, Walter
Michaels, Duane
Parker, Robert
Robinson, Elton

Spring 1986
Allen, Tom
Benton, Robert
Collier, John
DePaola, Tomie
Hess, Richard
Smith, Elwood
Sussman, Deborah

Fall 1986
Caplan, Ralph
Chivas, Seymour
Delessert, Etienne
Pinliss-Burton, Cipe
Pullman, Chris
Wolf, Henry

Fall 1987
Billout, Guy
Chermayeff, Ivan
Cober, Alan
Cronin, Denice
Foster, Frances
Knopf, Alfred
McIntosh, Bruce
Monguzzi, Bruno

Fall 1988
Arisman, Marshall
Moser, Barry
Newcomb, John
Sis, Peter
Trousdell, Don
Wurman, Richard

Spring 1989
Blechman, R.O.
Cosmopulos, Stavros
Godard, Keith
Guarnaccie, Stever
Heller, Cheryl
Stermer, Dugald
Willoughby, Ann

Fall 1989
Garlan, Judy
Grossman, Robert
Kunz, Anita
McKenna, Paul
Muller, John
Summerford, Jack
Vedros, Nick

Spring 1990
Allen, Tom
Bralds, Brandy
Campisi, Ron
Cosmpulos, Stavros
Lebowitz, Mo
Michaels, Duane
Miho, James
Smith, Tyler

Fall 1990
Condak, Henrietta
Cooper, Heather
Drescher, Henrik
Pirtle, Woody
Raglin, Ken
Skrebneski, Victor
Sottnick, Mark
Trousdell, Don

Spring 1991
Bernard, Walter
Cober, Alan
Davis, Paul
Rice, Nancy
Sith, Virginia
Vignelli, Massimo

Fall 1991
D’amoise, Jacques
Heller, Steven
Kahlman, Maria
Palladino, Tony
Woodard, Fred
Spring 1992
Billout, Guy
Bradbury, Patricia
Fili, Louise
Judd, Lane
Kane, Art

Fall 1992
Arisman, Marshall
Caplan, Ralph
Danne, Richard
Glaser, Milton
McBride, Stewart
Parker, Robert
Scher, Paula
Sneed, Brad

Spring 1993
Antiput, Sam
Ciano, Bob
Federico, Gene
Johnson, Steven
McMillan, James
Parker, Robert
Skolos & Wendel Design

Spring 1994
De Bretteville, Sheila
Delessert, Etienne
Haggerty, Mick
Kunz, Anita
Lebowitz, Mo
Sidelinger, Stephen
Wolf, Henry

Fall 1994
Assmussen, Don: Illustrator
Bierut, Michael: Graphic Designer
Brown, Howard: Graphic Designer
Garvey, Greg
Holland, D.K.: Hallmark Professor of Design
McCoy, Michael: Graphic Designer
Maudlin, Julia: Graphic Designer

Spring 1995
Fox, Mark: Graphic Designer
Hidy, Lance: Illustrator, Designer
Hoeflich, Michael: Dean of KU Law
Lasky, Julie: author “Borrowed Design”
Tadback, Simms: Illustrator
Thompson, Lowell: Designer
Waterbury, Todd: Graphic Designer

Fall 1995
Anderson, Gail: Art Director Rolling Stone
Baseman, Gary: Illustrator
Carson, David: Designer
Colby, Grace: Designer (Multimedia)
Coyne, Patrick: Editor of Communication Arts
Faust, Dikko: Letterpress Artist
Mordan, C.B.: Illustrator
Smith, Ester: Letterpress Artist
Sweeney, Glynis: Illustrator

Spring 1996
Cober, Alan: Illustrator
Danziger, Lou: Designer
Richardson, Forrest: Designer
Richardson, Valerie: Designer
Stout, D.J.: Art Director
Vanderbyl, Michael: Designer
Vigon, Jay: Designer
Wilde, Richard

Fall 1996
Cross, James: Designer
Dinyer, Eric: Designer
Faw, Jenny: KU Alumni ID and VISC
Fili, Louise: Designer
Frykholm, Steve: Designer
Mabry, Michael: Designer
Meredith, Shelley: KU Alumni ID and VISC
Ortega, Jose: Illustrator
Weig, Dan: Designer

Spring 1997
Balkind, Aubrey
Bretman, Sonia: Designer
Hidy, Lance: Illustrator
Mayer, Bill: Illustrator
Moser, Barry: Book Artist
Oliver, Douglas
Price, Bob

Fall 1997
Dorsey, Bryan: Designer
Dutemann, Mather: Designer (Nickelodeon)
Friday, Debra: Designer
Grandpre, Mary: Illustrator
Kay, Kenna: Designer (Nickelodeon)
Mabry, Michael: Designer
Neri, Mateo: Designer
Studley, Vance: Designer
Willoughby, Ann: Designer
Yang, James: Illustrator

Spring 1998
Branham, Richard
Flescher, Vivienne
Geshan, Virginia
Johnson, Stephen
Sayles, John: Designer
Sorren, Joe: Illustrator
Sussman: Debroah: Designer
Vedros, Nick: Photographer
Walton, Matt: Hallmark Professor of Design

Fall 1998
Fisher, Robert: Designer
Frasier, Douglas: Illustrator
Oberheu, Kent: KU Faculty
Pittard, Billy: Designer
Raine, Peter: Stafforshire University
Shave, Terry: Stafforshire University
Weightman, David: Stafforshire University
Witczak, Andi: KU Faculty

Spring 1999
Bernardi, Chris: Animator
Cusick, Rick: Lettering Artist
Demartino, Laurie: Designer
Grillo, Augusto: Designer
Kelly, Gary: Illustrator
Lensch, Chris: Illustrator
Van Vliet, Clair: Book Artist

Fall 2000
Downer, John: Lettering / Type Designer
Fondaw, Ron: Ceramics
Goodrich, Carter: Illustrator
Hunt, Wayne: Designer
Jessell, Tim: Illustrator
Mazzucca, Paul: KU Faculty
Sidie, Intred: Designer
Sonderegger, Michelle: Designer

Spring 2000
Barrett, Timothy: Papermaker
Back, Melinda: Illustrator
Grear, Malcolm: Designer
Grillo, Augusto: Author
Haldeman, Brock: Designer
Isip, Jordan: Illustrator
Lupton, Ellen: Designer
Oldach, Mark: Designer

Fall 2000
Sproll, Paul: RISDI
Fliedler, Joseph: Illustrator
Milani, Amanda: Designer
Bradley, Kevin & Blecher, Julie: Letterpress Artist
Buss, David: Photographer
Sherman, Whitney: Illustrator
Tveit, May: KU Professor

Spring 2001
Ziek Bhakti
Weilande, Achim & Delhees, Marion: Designers
Orth, Magie: MIT
McCullough, Malcom
Mawdsley, Richard
Monguzzi, Bruno: Designer

Fall 2001
Flynn, Pat: Metalsmith
Johnson, Steven: Illustrator
Budd, Christopher: Interiors
Dunn, Dorothy: Educator
Wilson, Anne: Textiles
Urkesen, Marc: Illustrator
Kayafas, Gus: Photographer

Spring 2002
Sahre, Paul: Designer
Lew, Jack: Animation
Currier: Anne: Ceramics
Viemeister, Tucker: Product
Baker, Jan: Textiles
Lehrer, Warren: Designer
Smith, Paul

Fall 2002

Spring 2003

Fall 2003
Karen Fong
Carl Magnusson
Jhane Bards
Nicholas Wilton
Charles Lazor

Spring 2004
Tom Huang & David Brackett & Andrea Herstowski: KU Faculty New Hires
Gary Griffin
Arthur Gonzales
Jean Orlebeke
Cathy Bleck
Jack Williamson

Fall 2004
Dave Master: Animation
Kim Fry: Designer
Barry Taxali: Illustrator
Mark Murphy: Designer
Micah Laaker: Designer
Bethanne Knudson: Textiles
Kim Dickey: Ceramics


Spring 2005

Fall 2005

Spring 2006

Fall 2006
John Hendrix
Yang Xiao Yin
John Cuned
Kurt Van Dexter
Bazillion Pictures
Denise Gonzales-Crisp
Bruce Branit

Spring 2007

Fall 2007
Brad Sneed
Marcia Lausen
Lorraine Wild
Jill Bell
Matt Checkowski
Joe Morse

Spring 2008
Chuck Owens
Sean Adams
Phil Carrizzi

Fall 2008

Spring 2009

Fall 2009

Spring 2010

Fall 2010

Spring 2011

Fall 2011

Spring 2012

Fall 2012
Mark Moskovitz
Jeffery Taylor
David Hill
Chris  Buzelli
SooJin Buzelli
Frankie Oviedo
Stuart Karten
Terry Evans

Spring 2013
Chris Sickels
Mike Sinclair
Sarah Foelske
Alec Soth
Dan Cassaro
Brandon Murphy

Fall 2013
John Bielenberg
Timothy Archibald
Joachim Schmid
Marshall RAke
Emily Martin
Gary Locke

Spring 2014
Richard Downes
Angela MonDragon & Matt George
Tim Hossler
Matthew Shlian
Ben Livingston
Dawn Brown
Mark Klett

Fall 2014
Jamie Koval
Matthias Plessinig
Erik Marinovich
Rania Matar
Bill Carman
Ben Ferencz
Vivian Beer

Spring 2015
Julie Blackmon
Tom Shields
Ryan Clifford
Greg Manchess
David Emitt Adams
Studio Eight Hour Day
April 23 - TBA Illustration Speaker

Fall 2015
Matt Chase
Dietmar Gotzelmann (+ Workshop)
Bill Mayer
Deborah Luster
Rania Matar
Design Egg
Ian Gonsher

Spring 2016
Timmy Fisher
Aaron Draplin (+ Workshop)
Arno Minkinnen
Adam Henry
Noah Scalin
Keith Negley
Silvia Ros

Fall 2016
John Bielenberg, Jamie Koval, Read Worth
Jeffrey Thompson
Design Distruptors
Greg Castillo
David Plunkert
Silvia Rosenthal
Reed Hansuld

Spring 2017
Louisa Bertman
David Hilliard
Natalie Krick
Jon Sueda
David Chung
Mark Moskovitz
Elise Kirk 

Fall 2017
Richard & Vicky Hansen
Dana Fritz
Bob Ebendorf
Eric Heiman
Andy Beall
Rafael Marin
Justin Kimball

Spring 2018
Andrew Blauvelt
Troy Scillian
Emily Pilloton
RaMell Ross
Lindsey Yankey
Matt Wegerer
Louisa Bertman

Fall 2018
Ben Barry
Lauren Greenwald
John Stamos
Paul Sahre
Christian Helms
Jennifer Morla
Priya Kambli

Spring 2019
Lisk Feng
Michael Braley
Steven B. Smith
Rob Forbes
Hoss Haley and Andrew Hayes
Felipe Rocha
Donny Rausch (replaced by ?)

Fall 2019
Cat Coquillette
Scott Starrett
Tucker Trotter
Alisa Wolfson
Jolby & Friends
Zora Murff
Stanley Hainsworth

 

 

 


Calendar